Ve středu 5. 12. se některým žákům do školy příliš nechtělo. Někteří se již dlouho obávali tohoto dne – dobře totiž věděli, že se ze školy nemusejí nutně vrátit domů. Od rána se snažili ještě na poslední chvíli zachránit situaci - stelou si postel, nepořádek ze stolu jedním tahem shrábnou do zásuvky psacího stolu a pečlivě ji zamknou. Výjimečně se paní učitelce nepřihlásí, že nevypracovali domácí úkol, ale snaží se jej narychlo sesmolit v rohu učebny za pomoci pilnějších spolužáků.

Klepou se během výuky a s nastraženýma ušima očekávají nepříjemný zvuk řinčení řetězů a řevu čertů.

Ten okamžik nadešel krátce po 8. hodině – školou začal chodit Mikuláš se svojí věrnou družinou – anděly a čerty. Uličníci sepjali ruce a začali se modlit, svědomití žáci vypnuli hruď a v duchu si naposledy předříkávali básničku, kterou chtějí recitovat.

Mikuláš nezapomněl na žádnou ze tříd. Jmenovitě se vyjádřil k chování a k prospěchu každého žáka, čerti si někdy vyžádali nahlédnutí do žákovské knížky a nelítostně se se zde objevenými prohřešky vypořádali po svém. Několik žáků skončilo v improvizovaném pekle. Zde podstoupili krutá muka – za ronění hořkých slz strouhali cibuli, pojídali česnek a přitom počítali obtížné matematické úlohy, sedíce na tvrdém hrachu. To teprve bylo skutečné peklo!!! Nakonec však byli osvobozeni, dostali ještě šanci se v následujícím roce zlepšit a vydolovat ze sebe alespoň špetku znalostí a slušného vychování.

Balíček s dobrotami nakonec dostali všichni – protože Mikuláš je svatý muž a tudíž má svatou trpělivost. Stejně jako učitelé.

Touto cestou bychom zároveň velmi rádi poděkovali pánům Ladislavu Janálovi, Lukáši Krčilovi a Jakubu Hrůzovi za jejich finanční dar v hodnotě 5000 Kč, který věnovali žákům naší školy a my jsme ho s jejich souhlasem použili na nákup výše zmíněných balíčků. Velmi si jejich daru vážíme a jménem všech žáků ještě jednou děkujeme.