Hlavní činnosti Státního okresního archivu v Pelhřimově přiblížila žákům šesté třídy zaměstnankyně paní Martina Pekařová. Při exkurzi ve čtvrtek 19.10.2023 se dozvěděli, že mezi ně patří:

•     uchovávání, zpracovávání a zpřístupňování archiválií
  •     ochrana a restaurování archiválií
  •     provádění výběru archiválií ve skartačním řízení a mimo skartační řízení
  •     dohled nad spisovou službou

Zajímavá přednáška byla zpestřena prohlídkou archiválií týkajících se naší školy a obce. Žáci měli možnost vidět staré fotografie, dokument o zřízení lidové školy hospodářské z roku 1926, plány Školy obecné a občanské v Želivě z roku 1931 a nahlédnout do kronik naší školy. Nejstaršími dochovanými záznamy jsou Památnosti farní školy želivské od roku 1779, které máme k dispozici v digitální podobě. Jedna ze žákyň dohledala ve sčítacím archu z roku 1921  pravděpodobně své předky. Paní Pekařová zodpověděla všechny zvídavé dotazy a děti zavedla do místní badatelny a knihovny, které jsou přístupné veřejnosti, a na závěr do depozitáře uchovávajícího pět kilometrů archiválií.