V rámci projektu Dear Future se naši pedagogové zúčastnili dvoudenního školení Storytelling.

Storytelling je ve zkratce řečeno vyprávění příběhů. Je to návrat a znovuobjevování hluboce zakořeněné tradice vyprávění. Vypravěč potřebuje k předávání příběhů publikum. Vystupuje před publikem sám za sebe, nehraje žádnou roli. Na příběh má vlastní náhled a názor. Během vypravování se může stávat postavami z příběhu, hrát je, představovat. Důležité je jeho vlastní pojetí a způsob ztvárňování. Na osobnosti vypravěče také závisí míra improvizace, kterou používá. Základem storytellingu je obraz, který chce vypravěč vyvolat v divákově mysli. Vypravěč vytváří atmosféru a svůj příběh ilustruje divadelními prostředky, maluje ho před zraky diváků, aby si jej a emoce s ním spojené mohli zapamatovat a odnést. Vyprávění příběhů tak může velmi dobře fungovat jak v rovině zábavné, tak k přenosu informací či k poznání.

Ve workshopu jsme prošli základní techniky této metody. Zaměřili jsme se na tvorbu příběhu, nahlédli do základních struktur a fungování příběhu. Zkusili si cvičení zaměřená na autorské psaní a scénáristické postupy. Ukázali jsme si, jak pracovat na příběhu s žáky, jak jim předat základní techniky a zábavnou tvorbou společně vytvořit fungující a zajímavý příběh. Druhý den byl zaměřen na samotné vyprávění, dramaturgii a příběh, který jsme se naučili hlouběji rozpracovat. Nyní mohou naši učitelé své dovednosti aplikovat při své práci s dětmi. Školení bylo velmi přínosné. Děkujeme Markétě Holé a Storytelling.cz.